Zajmująca profesja
Egzekucja to ich obowiązek
Zajmująca profesja
RYS. ROCH FOROWICZ
Komornik sądowy to przede wszystkim egzekutor orzeczeń sądowych. Czasem zabezpiecza też roszczenia: pieniężne - np. o zapłatę umówionej sumy, i niepieniężne - np. o wydanie rzeczy. Jest funkcjonariuszem publicznym. Działa przy sądzie rejonowym. Prowadzi kancelarię.
Komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, do którego prowadzenia jest właściwy. Wierzyciel, który chce wyegzekwować swoje prawo, może wybierać (w granicach właściwości sądu apelacyjnego). W pilnej sprawie komornik powinien przyjąć interesanta również poza godzinami pracy, nawet w niedziele i święta. Wyegzekwowane należności musi przekazać uprawnionemu w ciągu tygodnia; jeśli się opóźni, płaci odsetki. Wykonując czynności, podlega tylko ustawom i orzeczeniom sądu. Formalną poprawność jego pracy nadzoruje prezes sądu oraz samorząd.
Kto to jest
W całym kraju jest ich 582. Komornikiem może być tylko obywatel polski, który skończył 25 lat. Powinien być absolwentem prawa lub podobnego kierunku administracyjnego. Odbywa aplikację, zdaje stosowny egzamin. Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji wymaga, by był nieskazitelnego charakteru. Musi też ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, w przeciwnym razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta