Nieznane dziecko Temidy
Rozstrzyganie sporów gospodarczych
Nieznane dziecko Temidy
- STAŁE SĄDY POLUBOWNE Na całym świecie arbitraż handlowy jest podstawową formą rozstrzygania sporów gospodarczych, ale nie w Polsce. Nasze sądy polubowne zajmują się niewieloma sprawami, a przedsiębiorcy i prawnicy mało o nich wiedzą.
Nie wiadomo, ile jest w Polsce stałych sądów arbitrażowych. Większość z tych, do których dotarliśmy, nie ma własnego sekretariatu, siedziby i telefonu. Tylko regulamin znajdujący się w danej izbie gospodarczej wskazuje, że istnieje tam stały sąd arbitrażowy. Według naszego rozeznania dobrze zorganizowaną administrację mają: Stały Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Stały Polubowny Sąd Gospodarczy Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu oraz Stały Sąd Polubowny przy Pomorskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gdańsku. Najwięcej spraw wpływa do tego pierwszego - ok. 200 rocznie, mniej mają inne sądy, są jednak i takie, np. Stały Sąd Polubowny przy Izbie Wełny w Gdyni, które nie rozstrzygają od lat.
Przed II wojną światową stałe sądy arbitrażowe były bardziej zajęte. Funkcjonowały przy izbach przemysłowo-handlowych. Po wojnie, w 1950 r., powstało Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w Warszawie, rozstrzygające głównie spory między państwowymi
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta