Ożywienie z opóźnieniem
W latach 2000-2001 wzrost będzie szybszy, ale inflacja będzie maleć tylko o 1 punkt rocznie
Ożywienie z opóźnieniem
WłADYSłAW WELFE, ALEKSANDER WELFE,
ROBERT KELM
Spadek aktywności gospodarczej obserwowany od początku 1998 r. osiągnął - jak się wydaje - kres w pierwszym kwartale tego roku, kiedy to produkcja sprzedana przemysłu zmniejszyła się o ponad 3 proc., a PKB wzrósł jedynie o 1,5 proc. (w stosunku rocznym). W następnych kwartałach nastąpił przyrost zarówno produkcji przemysłowej, jak i PKB. Wydaje się jednak, że zapoczątkowane ożywienie następuje w sposób powolny i niezdecydowany. W tym roku tempo wzrostu powinno zatem wynieść 3,7 proc., a w roku 2000 - 4,5 proc.
Uwarunkowania zewnętrzne były w pierwszej połowie 1999 r. gorsze niż się spodziewano. Spowodowało to, uwzględniając realną aprecjację złotego w 1998 roku, znaczący (o prawie 8 proc.) spadek eksportu towarów w pierwszym kwartale i niewielki przyrost w drugim. Import wprawdzie też malał, ale wolniej i saldo handlu zagranicznego było ujemne. Popyt finalny krajowy odznaczał się systematycznym wzrostem, o 4-5 proc. (w stosunku rocznym), co łączyło się z relatywnie dużym tempem wzrostu popytu konsumpcyjnego (o 3,7-4,2 proc.) oraz wzrostem inwestycji brutto w środki trwałe tylko o 6 proc.
Wysokie tempo spożycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta