Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie do Boga mówię, ale do ludzi

11 grudnia 1999 | Plus Minus | ZR
źródło: Nieznane

Stulecie urodzin Adama Bienia

Nie do Boga mówię, ale do ludzi

FOT. ARCHIWUM RODZINNE

14 grudnia mija setna rocznica urodzin Adama Bienia - chłopskiego syna, żołnierza Niepodległej, Wiciarza, prawnika, współorganizatora Polskiego Państwa Podziemnego, uprowadzonego i sądzonego w haniebnym procesie szesnastu przywódców podziemnego państwa polskiego, więźnia Łubianki.

Adam Bień spisał swoje wspomnienia z lat młodości w tomie "Bóg wysoko, dom daleko", a wspomnienia z okresu wojny, procesu i więzienia w Moskwie w tomie "Bóg wyżej, dom dalej". W przygotowanym z pomocą najbliższych tomiku "Bóg dał, Bóg wziął" zebrał teksty, dokumenty, uwagi i myśli dotyczące okresu międzywojennego i lat ostatnich. Z tej właśnie ostatniej książki Adama Bienia zaczerpnięte zostały cytowane myśli. "W ten sposób, jakby zamykam swą trylogię, odnoszącą się tytułem do Boga. We wszystkich trzech tomach jednakże nie do Boga mówię, ale do ludzi".

15 grudnia w gmachu Sejmu odbędzie się seminarium historyczne "W stulecie urodzin Adama Bienia", pod patronatem marszałków Sejmu i Senatu, zorganizowane przez Stowarzyszenie Liga Krajowa.

Co to jest demokracja?

Demokracja nie oznacza wcale, że każdy robi to, co chce. Warunkiem istnienia demokracji jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1877

Spis treści
Zamów abonament