Buntownicy ukarani
Środowisko dziennikarskie w latach 1980-1981
Buntownicy ukarani
JANUSZ KAPUSTA
MACIEJ ŁUKASIEWICZ
Mówi się dziś często, że media są czwartą władzą, ale zanim do tego doszło, zanim prasa stała się wolna i pluralistyczna, nim powstał normalny rynek mediów - polskie środowisko dziennikarskie przejść musiało długą i trudną drogę. Historia tej transformacji - jak wszelkich demokratycznych przemian w Polsce - zaczęła się w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.
Wśród słynnych 21 postulatów, wysuniętych przez strajkujących robotników, na jednym z pierwszych miejsc znajdowała się wolność słowa. Wcześniej, przez dziesiątki lat (z wyjątkiem krótkiego okresu po Październiku '56), dziennikarze i media - tak jak w innych krajach komunistycznych - stanowiły część aparatu propagandy, czy też - jak wbijała to dziennikarzom do głowy władza - tzw. frontu ideologicznego. Mówiono o "środkach masowego przekazu", ponieważ media służyć miały wyłącznie transmisji tego, co "góra" chciała przekazać "dołom". Najczęściej była to dezinformacja, zamazywanie rzeczywistości, krótko mówiąc - kłamstwo, które służyło manipulowaniu społeczeństwem w interesie władzy. Na straży tego mechanizmu stały m.in. specjalne wydziały KC PZPR i komitetów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta