Życie śmiechu warte
Polityka nigdy nie była moją pasją, ale wielokrotnie bywałem w nią zamieszany
Życie śmiechu warte
KRZYSZTOF WYRZYKOWSKI
("L'Equipe")
Spośród wielu znakomitych lekkoatletów, którzy znaleźli się w czołówce najwybitniejszych sportowców mijającego wieku, Emil Zatopek zajmuje poczesne miejsce. Zawsze marzyłem o tym, by go spotkać, choć widziałem go tylko raz, na stadionie warszawskiej Legii, bodajże w 1955 roku, kiedy to rywalizował, o ile mnie pamięć nie myli, z Węgrem Iharosem i naszymi Chromikiem i Grajem.
Siedem lat wcześniej zdobył swój pierwszy złoty medal olimpijski w Londynie w biegu na 10 kilometrów, a w Helsinkach w 1952 roku ustanowił niebywały rekord trzech olimpijskich sukcesów w biegach na 5 km, 10 km i w maratonie. Osiemnaście razy poprawiał rekordy świata w biegach od 5 do 30 km, a swą karierę zakończył w San Sebastian, stolicy hiszpańskich Basków, w 1958 roku. Emil i Dana Zatopkowie - ona, mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem w 1952 roku i srebrna medalistka z Rzymu osiem lat później - byli dla siebie stworzeni. Bo jakże mogłoby być inaczej, skoro oboje urodzili się... tego samego dnia, 19 września 1922 roku.
Dziś państwo Zatopkowie mieszkają w praskiej dzielnicy Troja, vis-a-vis Ambasady Meksyku, na ulicy Nad Kazankou, skąd rozpościera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta