Arkadia mniemana
Na marginesach książki Czesława Miłosza "Wyprawa w Dwudziestolecie"
Arkadia mniemana
JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JANUSZ A. MAJCHEREK
Najnowsza książka Czesława Miłosza, dokumentująca za pomocą dokonanych przez niego wypisów oraz autorskich komentarzy historię II Rzeczypospolitej, pojawiła się w nader odpowiednim, wbrew pozorom, momencie.
Pozory te mogłyby wynikać stąd, że jesteśmy rzekomo zbyt zaabsorbowani wydarzeniami w kształtującej się na naszych oczach III Rzeczypospolitej, by zajmować się jej numeryczną poprzedniczką sprzed dziesięcioleci, a jeśli już przywołujemy tamtej dzieje i przypadki, to dla wydobycia wzorów, do których mielibyśmy nawiązywać, gdy tymczasem Miłosz, poprzez ich demitologizację i demistyfikację, znacznie to utrudnia.
Legendy i fakty
Właśnie próby nawiązywania do ustrojowej, politycznej i ideowej tradycji międzywojennego dwudziestolecia, do dziś nie zaniechane, każą się szczególnie wnikliwie i krytycznie jej przyjrzeć.
W 1989 r. pojawiły się wezwania nie tylko do restytucji niepodległości, jako aktu przywrócenia ciągłości państwowej z II RP, ale nawet wprowadzenia konstytucji kwietniowej z 1935 r. Pierwszy demokratycznie wybrany w 1990 r. prezydent przejął insygnia władzy od prezydenta na uchodźstwie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta