Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałszywe zeznania trzech świadków

03 stycznia 2000 | Moje Prawo | MD
źródło: Nieznane

TESTAMENTOWE RAFY

Ostatnią wolę można zmieniać do końca swych dni

Fałszywe zeznania trzech świadków

WADY OŚWIADCZENIA WOLI SPORZĄDZAJĄCEGO TESTAMENT SPOSOBY ODWOŁANIA TESTAMENTU

RYS. TOMASZ WAWER

MAREK DOMAGALSKI

Testament, aby był ważny, musi spełniać kilka warunków, o czym wielu zapomina. Stąd nieporozumienia i niesnaski. Co ważniejsze, ktoś niepowołany może to wykorzystać. Wprawdzie każdy testament można podważyć, warto jednak próbować się ochronić przed taką ewentualnością.

Kurt Vonnegut porównał prawników do lotników: tak jak lotnik stale wypatruje miejsca, gdzie w razie tarapatów mógłby wylądować, tak prawnik wyszukuje sytuacje, w której większa suma pieniędzy zmienia właściciela. Ten bowiem chętnie podzieli się częścią majątku z osobą, która pomogła mu go uzyskać. Nawet jeśli potraktować to literackie porównanie z przymrużeniem oka, jest w nim sporo prawdy. Nie tylko zresztą prawnicy czatują na przechodzące z rąk do rąk majątki.

Najczęściej majątek zmienia właściciela, gdy umiera osoba zamożna. Dlatego śmierć, choć jest ciosem dla rodziny, niejednokrotnie wywołuje prawdziwe wojny o spadek.

Najczęściej dziedziczą najbliżsi zmarłego według zasad jednoznacznie określonych w prawie spadkowym (tzw. dziedziczenie ustawowe), np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1894

Spis treści
Zamów abonament