Skruszony przestępca objęty tajemnicą i ochroną
W Polsce jest kilkunastu świadków koronnych
Skruszony przestępca objęty tajemnicą i ochroną
W Polsce jest kilkunastu świadków koronnych. Wszelkie informacje na ich temat objęte są tajemnicą. Niewykluczone, że niektórych trzeba będzie ukryć poza Polską, prowadzi się więc stosowne rozmowy z kilkoma państwami. W 1999 r. na bezpieczeństwo skruszonych oraz osób im najbliższych państwo przeznaczyło 3 mln zł.
We Włoszech instytucja świadka koronnego zdała egzamin. Nie sprawdziła się w Niemczech, które niebawem z niej zrezygnują. Nasza ustawa znajduje się na półmetku, wydano ją bowiem na trzy lata, a weszła w życie 1 września 1998 r. Zdania na jej temat są podzielone. Przeciwnicy twierdzą, że w państwie prawa samo paktowanie ze sprawcą jest demoralizujące, a zapewnienie bezkarności przestępcy kłóci się z zasadą legalizmu. Wady dostrzegają także zwolennicy. Ich zdaniem jednak jest to wybór mniejszego zła w zamian za skuteczne skazanie i rozbicie niejednego gangu. Społeczeństwo rozlicza nas z wyników - mówią policjanci - musi więc nam zaufać, że nie będziemy nadużywać tej instytucji. Do zwolenników ustawy należy Henryk Pracki, prokurator krajowy, który ocenia ją bardzo pozytywnie. Uważa, że należy przedłużyć jej żywot. -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta