Porady prawne
- DAROWIZNA
- KTO PYTA, NIE BŁĄDZI
- ADWOKAT RODZINNY
- NIELETNI DAROWIZNA
Wnuczek rażąco niewdzięczny
Darowiznę mieszkania własnościowego można odwołać, jeśli obdarowany okazał się rażąco niewdzięczny.
Dziadkowie dali wnukowi spółdzielcze mieszkanie własnościowe, oczekiwali jednak opieki. Chłopak nie interesuje się nimi, chcą więc odebrać podarunek. Możliwość odwołania darowizny już uczynionej daje art. 898 kodeksu cywilnego. Warunkiem jest rażąca niewdzięczność obdarowanego. Może ona polegać i na działaniu, i na zaniechaniu, czyli braku działań wobec darczyńcy. Liczy się jednak intencja. Nie wystarczą krzywdy wyrządzone w rozdrażnieniu lub uniesieniu, liczą się popełnione z nieprzyjaznym zamiarem. Chodzi przede wszystkim o przestępstwa przeciwko zdrowiu darczyńcy, jego życiu, czci lub mieniu, w grę wchodzi także naruszenie obowiązków wobec niego, wynikających ze stosunków osobistych (np. nieudzielenie pomocy w czasie choroby).
Do odwołania darowizny potrzebny jest pozew. Tylko sąd może ocenić, czy brak opieki nad dziadkami jest rażącą niewdzięcznością, a tym samym - czy może być powodem odwołania darowizny.
W razie śmierci jednego z darczyńców do sądu może wystąpić drugi. W uchwale z 11 stycznia 1996 r. Sąd Najwyższy (III CZP 191/95) stwierdził, że darowizna spółdzielczego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta