PKO BP jest i będzie narodową kasą oszczędnościową
Alicja Kornasiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
PKO BP jest i będzie narodową kasą oszczędnościową
BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
: Jakim bankiem będzie Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski po prywatyzacji?
ALICJA KORNASIEWICZ: - Ma być bardzo dużym, mocnym, dobrze zarządzanym bankiem oszczędnościowym. Banki typu kas oszczędnościowych działają we wszystkich krajach Europy i prawie wszędzie zostały w ostatnich latach sprywatyzowane. Za wyjątkiem Węgier i Czech, w których sprzedano je inwestorom strategicznym, prywatyzacja tych banków przebiegała w zbliżony sposób. Zazwyczaj następowało rozproszenie kapitału akcyjnego. W niektórych przypadkach z udziałem grup znaczących inwestorów.
Czy prywatyzacja PKO będzie się czymś różnić od prywatyzacji innych polskich banków?
Każda dotychczasowa prywatyzacja banku była inna. Decyduje o tym przede wszystkim charakter sprzedawanego banku, jego wielkość i kondycja. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, jak będzie prywatyzowany PKO, rząd nie podjął w tej sprawie żadnych uchwał. To nastąpi w najbliższym miesiącu. Jednak o kilku sprawach związanych z prywatyzacją można już dziś powiedzieć, bo wynikają one z charakteru tego banku.
PKO BP nie jest bankiem uniwersalnym, a w szczególności korporacyjnym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta