Kamyk, który spowodował lawinę
Trudna do wytłumaczenia sympatia posłów AWS do Polskiego Cukru
Kamyk, który spowodował lawinę
Emil Wąsacz FOT. PIOTR KOWALCZYK
Gabriel Janowski BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Działalność Emila Wąsacza, podobnie jak jego poprzedników zajmujących się prywatyzacją państwowego majątku, budzi duże emocje. Na ministra starają się wpływać poszczególne lobbies związane z branżami i poszczególnymi firmami. Decyzje każdego kolejnego ministra są korzystne dla jednych, a uderzają w interesy drugich. Kamykiem, który spowodował lawinę obecnych pretensji, stała się prywatyzacja przemysłu cukrowniczego.
Emil Wąsacz od momentu powołanie na szefa resortu był krytykowany już m.in. za prywatyzację Domów Towarowych Centrum, sprzedaż akcji banków kapitałowi zagranicznemu, sposób prowadzenia prywatyzacji LOT, działalność w Polskiej Miedzi, sposób powołania Polskiego Koncernu Naftowego i wywołanie sporu między załogami Petrochemii Płock i CPN, sprzedaż mieszkań zakładowych prywatyzowanych spółek skarbu państwa wraz z mieszkańcami, wspieranie kapitałowe przez państwowe przedsiębiorstwa Telewizji Familijnej oraz za prywatyzację cukrownictwa zamiast utworzenia dużego krajowego holdingu Polski Cukier. Ta ostatnia kwestia stała się casus belli dla grupy posłów z Gabrielem Janowskim (AWS)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta