Znaczek B bez konkurencji
Polska-UE
Kto hamuje prace nad zmianą badań i certyfikacji wyrobów
Znaczek B bez konkurencji
Polskie prawo o badaniach wyrobów i wydawaniu certyfikatów jest niezgodne z unijnymi uregulowaniami i trzeba je zmienić. Projekt ustawy jest, nie ma natomiast woli, aby nowe przepisy przygotować. Sejmowa podkomisja zajmująca się projektem podczas siedmiu posiedzeń nie omówiła ani jednego z 49 jej artykułów. Departament Polityki Przemysłowej resortu gospodarki z kolei o dwa miesiące opóźnił wydanie nowej listy produktów, które są objęte obowiązkiem certyfikacji.
Uzyskanie certyfikatu na wyznaczone produkty to administracyjny nakaz zarówno wobec polskich producentów, jak i krajowych importerów. Do dziś obowiązuje stary wykaz 525 towarów, które obowiązkowo muszą być certyfikowane. Takie świadectwa (tzw. znak B) wydaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). W piątek Wojciech Henrykowski, dyrektor PCBC, był nieuchwytny. Jego zastępcy nie chcieli się wypowiadać publicznie na temat zmian w systemie certyfikacji.
Według dzisiejszego polskiego prawa, certyfikat jest wymagany nawet wtedy, gdy produkt z krajów UE uznawany jest w Unii za bezpieczny. Jeżeli polska firma wypuszcza produkt np. z podzespołem najnowszej generacji, to ta część także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta