Człowiek we mgle
Spoglądając w przyszłość, patrzymy pod słońce. Oczy bolą i nie widzimy prawie nic.
Człowiek we mgle
BOHDAN CYWIŃSKI
Czy i jak w dwudziestym pierwszym wieku kształtować się będzie los religii i Kościołów. Co się w tym losie zmieni? - oto pytania, które nurtują jakże wielu z nas. Otóż podejrzewam, że zmieni się wiele, ale wiem, że w istocie nie zmieni się nic. Zmienią się wszystkie rzeczy drugorzędne. Pozostaną wszystkie istotne. Pozostanie treść, zmienią się natomiast środki wyrazu, formy kulturowe, otoczka intelektualna, parametry przestrzenne i socjalne.
Prawdopodobnie pozostanie poczucie zagubienia, dezorientacji, nieumiejętność znalezienia wyrazu. Nasze wnuki będą wzdychać do dwudziestowiecznego porządku, duchowego spokoju i moralnej jednoznaczności naszego świata. Nam też się tak wydaje, że kiedyś świat był zrozumialszy, że to dopiero my stanęliśmy wobec wielkiego chaosu. Dopiero studium historii idei i historii mentalności społecznej pokazuje, że tak właśnie myśleli ludzie wszystkich epok. Przeszłość zawsze wydaje się prosta i zrozumiała, spoglądając w przyszłość, patrzymy pod słońce. Oczy bolą i nie widzimy prawie nic.
Odpowiedziałem: zmienią się rzeczy drugorzędne, ale to, co najważniejsze, pozostanie. Odpowiedź zapewne słuszna. A zarazem drażniąco wykrętna. Istotne pozostanie, ale co jest istotne?
To,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta