Biedny raj
Biedny raj
ANNA KOWALSKA
Anna Kowalska (1903-1969) jest pisarką zapomnianą, właściwie nieznaną młodszemu pokoleniu czytelników, a przecież zajmującą ważne, własne miejsce w powojennej kulturze polskiej. Jej obecność w życiu literackim ćwierćwiecza powojennego wiązana jest zazwyczaj z Marią Dąbrowską i przez pryzmat jej "Dzienników powojennych" widziana. Siłą rzeczy, ogląd to dość jednostronny, subiektywny, tracący z oczu dorobek samej Kowalskiej. Szczęśliwie istnieją i są przechowywane w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie również "Dzienniki" Anny Kowalskiej, których fragment z lat 1961-1963 poniżej publikujemy. Rzucają one snop światła nie tylko na polską rzeczywistość pierwszej połowy lat sześćdziesiątych, ale też pokazują w sposób nowy, gdyż od drugiej strony, skomplikowany związek między obu pisarkami.
Paweł Kądziela
ANDRZEJ SZYPOWSKI
ANNA KOWALSKA
24 IV 1961
Imieniny Jerzego*. Św. Jerzy uległ czystce. Watykan usunął go z pocztu świętych. Był poganinem! (...)
Odczuwam zahamowanie w pisaniu, jak zwykle, kiedy ma się ukazać, a raczej kiedy jest "w produkcji" moja książka. To dziwne - odczuwam wtedy jakby psychiczną niestrawność - nie mam apetytu na pisanie.
* Jerzy Kowalski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta