Misja i oglądalność
Spory o telewizję, koncentrujące się wokół konfliktów politycznych, są coraz bardziej odległe od rzeczywistych problemów
Misja i oglądalność
JULIUSZ BRAUN
"Najgorsze słowo, jakie znam, to "rozrywkowa przemoc", którym określa się przemoc obecną w mediach. Ci, którzy czerpią dochody z mediów, przyjmują bez zmrużenia oka, iż uczucia tysięcy dzieci są ranione przez przemoc".
To nie jest cytat z niedawnego raportu "Rzeczpospolitej", ale wypowiedź znanej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, przytoczona w raporcie UNESCO przygotowanym w 1995 roku przez zespół, któremu przewodniczył były sekretarz generalny ONZ Javier Perez de Cuellar. Na całym świecie podejmowane są próby ograniczenia zjawiska przemocy na ekranie telewizyjnym; okazują się mało skuteczne. Marna to pociecha, ale można zauważyć, iż obliczony przez dziennikarzy "Rzeczpospolitej" wskaźnik liczby trupów na godzinę w polskich programach telewizyjnych to znacznie mniej niż w USA, gdzie, wedle obliczeń Center for Media and Public Affairs, w 1995 roku w ciągu osiemnastu godzin jednego dnia można było zobaczyć na ekranie 2605 aktów przemocy.
Niedawne publikacje "Rzeczpospolitej" wywołały falę dyskusji, a mówiąc ściślej - serię publikacji bardzo krytycznie oceniających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta