Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłaci się, ale później

31 stycznia 2000 | Prawo | PS

ANALIZA

Podatek od buy-backu

Zapłaci się, ale później

PAWEŁ SZYMAŃSKI

Podatek płaci się od dochodu faktycznie uzyskanego, a to oznacza, że dochód taki musi być wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.

Opodatkowanie wykupu i umorzenia własnych akcji przez spółkę (tzw. buy-back) budzi ostatnio wiele kontrowersji. Bezpośrednią tego przyczyną było pismo Biura Prasowego Ministerstwa Finansów z 4 lutego 1999 r. wyrażające pogląd na opodatkowanie operacji buy-backu, a potem urzędowa interpretacja ministra finansów przedstawiona w piśmie z 31 sierpnia 1999 r. (PB4/BA-802-977-111/99/a).

Stanowisko MF spotkało się jednak z krytyką praktyków podatkowych. Zarzucono ministerstwu ignorancję przepisów kodeksu handlowego dotyczących umorzenia akcji oraz brak uzasadnienia dla takiego stanowiska. Poglądy MF zyskały jednak aprobatę części autorów w specjalistycznej prasie podatkowej. Podatnicy nadal jednak nie uzyskali ostatecznej odpowiedzi, czy w wypadku wykupu i umorzenia własnych akcji należy zapłacić podatek.

Kwestia ta jest o tyle istotna, iż jeżeli przyjąć, że obowiązek podatkowy powstaje, to spółki, które decydują się na wykup i umorzenie własnych akcji, stają przed poważnym problemem praktycznym: muszą ustalić podatników, za których trzeba będzie odprowadzić podatek. Ma to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1922

Spis treści
Zamów abonament