Zapłaci się, ale później
Podatek od buy-backu
Zapłaci się, ale później
PAWEŁ SZYMAŃSKI
Podatek płaci się od dochodu faktycznie uzyskanego, a to oznacza, że dochód taki musi być wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.
Opodatkowanie wykupu i umorzenia własnych akcji przez spółkę (tzw. buy-back) budzi ostatnio wiele kontrowersji. Bezpośrednią tego przyczyną było pismo Biura Prasowego Ministerstwa Finansów z 4 lutego 1999 r. wyrażające pogląd na opodatkowanie operacji buy-backu, a potem urzędowa interpretacja ministra finansów przedstawiona w piśmie z 31 sierpnia 1999 r. (PB4/BA-802-977-111/99/a).
Stanowisko MF spotkało się jednak z krytyką praktyków podatkowych. Zarzucono ministerstwu ignorancję przepisów kodeksu handlowego dotyczących umorzenia akcji oraz brak uzasadnienia dla takiego stanowiska. Poglądy MF zyskały jednak aprobatę części autorów w specjalistycznej prasie podatkowej. Podatnicy nadal jednak nie uzyskali ostatecznej odpowiedzi, czy w wypadku wykupu i umorzenia własnych akcji należy zapłacić podatek.
Kwestia ta jest o tyle istotna, iż jeżeli przyjąć, że obowiązek podatkowy powstaje, to spółki, które decydują się na wykup i umorzenie własnych akcji, stają przed poważnym problemem praktycznym: muszą ustalić podatników, za których trzeba będzie odprowadzić podatek. Ma to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta