Przepychanie reform
UKRAINA
Radykalne zmiany gospodarcze mają wielu przeciwników - to zarówno zwolennicy dawnego systemu radzieckiego, jak i żyjący z łapówek urzędnicy państwowi
Przepychanie reform
Ukraińska Rada Najwyższa jest podzielona: antyprezydencka lewica obraduje w parlamencie, jednak przy pustych ławach ugrupowań centroprawicowych (zdjęcie). Około 240 deputowanych popierających Kuczmę przeniosło się do innego stołecznego gmachu, zwanego Domem Ukraińskim.
PIOTR KOŚCIŃSKI
Rok 2000 będzie dla Ukrainy przełomowy. Albo uda się wprowadzić reformy i przezwyciężyć kryzys gospodarczy, albo zmiany w gospodarce zostaną odłożone, kryzys się pogłębi, a społeczeństwo ubożeć będzie coraz bardziej. W tym drugim przypadku zagrożona będzie nie tylko gospodarka, ale i sama państwowość Ukrainy.
Po zeszłorocznych wyborach prezydenckich oraz zmianie premiera i rządu, jaka nastąpiła w Kijowie, można mieć nadzieję na bardziej optymistyczny scenariusz. Reformy raczej będą, ale zapewne dość skromne - zakrojonych na większą skalę nie wytrzymałoby i tak już zmęczone społeczeństwo. Największym zagrożeniem dla ich przeprowadzenia jest natomiast spór pomiędzy prezydentem a Radą Najwyższą i będący jego efektem rozłam w samym parlamencie. Kuczma chciałby albo uzyskać trwałe poparcie większości deputowanych, albo pozbyć się obecnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta