Projekty o przedłużonym działaniu
Prawa autorskie zależne
Projekty o przedłużonym działaniu
WIKTOR W. GOLIŃSKI
Prawa właściciela budynku kończą się tam, gdzie nastąpiłoby naruszenie praw autorskich architekta.
Jeśli właściciel budynku chce w nim dokonać zmian, to czy zobowiązany jest zlecić jego przeprojektowanie autorowi projektu, według którego budynek powstał?
Przeróbka, adaptacja obiektu, budynku jest przedmiotem praw autorskich bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego - tak stanowi art. 2 § 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24, poz. 83 z 1994 r.). Ten sam art. 2 w § 2 mówi, że "rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły".
Z przepisów wynika, że to właśnie autor projektu budowlanego ma udzielać lub nie zezwolenia na wykonywanie zależnego prawa autorskiego. Prawa do projektu pochodnego mogą powstać jako zależne tylko wówczas, gdy istnieją prawa majątkowe do oryginału. Ale gdy projekt ma cechy twórcze, to podlega normom prawa autorskiego. W myśl tego prawa (art. 46) "jeżeli umowa nie stanowi inaczej, twórca zachowuje wyłączne prawo zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, mimo że w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta