Akcja skutecznego nabywania
Komercjalizacja i prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
Akcja skutecznego nabywania
ARKADIUSZ ŚCIGAŁA
Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych uprawnia do preferencyjnego - obecnie nieodpłatnego - nabywania akcji pracowniczych. Nie jest to łatwe, jeśli nie śledzi się wnikliwie i na bieżąco zmian w obowiązujących przepisach.
Przy czym nie chodzi tylko o ustawę z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 118, poz. 561 z późn. zm. - dalej: u.k.p.p.p.), poza nią bowiem istnieje wiele przepisów szczególnych, które również określają zasady nabywania akcji pracowniczych.
Znajomość całej procedury - zresztą dość wyczerpującej - jest ważna, gdyż nabycie akcji pracowniczych może mieć wpływ na uczestnictwo obywatela w programach przekształceń własnościowych majątku państwowego (fundusze przemysłowe, narodowe fundusze uwłaszczeniowe).
Zaświadczenia i oświadczenia
Skuteczne nabycie akcji wymaga przede wszystkim podjęcia przez uprawnionego wielu czynności faktycznoprawnych. Proces ten rozpoczyna się właściwie już w momencie sporządzenia aktu komercjalizacji przez ministra skarbu państwa (ewentualnie statutu spółki, gdy chodzi o uprawnionych w przedsiębiorstwach państwowych prywatyzowanych na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2 u.k.p.p.p.). Zaraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta