Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauka mądrości

12 lutego 2000 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ARCHEOLOGIA

Od czasów starożytnych po dzisiejsze nigdy nie było i nie ma jednego tylko ośrodka myśli twórczej

Nauka mądrości

(C) THE UNESCO COURIER

KAROL MYŚLIWIEC

"Skąd to wiesz?" - pytano przed dwudziestu, trzydziestu laty pod kioskiem z piwem. "Z wykopalisk" padała odpowiedź, która wówczas uchodziła za dowcipną.

Były to czasy wielkich odkryć archeologicznych profesora Kazimierza Michałowskiego i jego szkoły, skupionej wokół Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. Położone w Heliopolis, tj. tej części Kairu, gdzie w starożytności nauki u kapłanów egipskich pobierał m.in. Platon, Centrum jest od czterdziestu lat jednym z najpoważniejszych ośrodków naukowych na Bliskim Wschodzie.

Za materią - człowiek

Przed trzydziestu laty nikt nie zachęcałby do dokonywania "wielkich" odkryć. Było powszechnie wiadomo, szczególnie poza granicami Polski, że odkrycia dokonywane przez Polaków są autentycznie wielkie. Jedno z nich (Faras w północnym Sudanie) stało się udziałem Polski w wielkiej międzynarodowej kampanii ratowania zabytków Nubii przed zalaniem tego obszaru wodami gigantycznego jeziora, jakie powstało po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1933

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament