Obowiązują od 12 lutego
- Odroczenia zasadniczej służby i zwolnienia z niej
- Bezpieczeństwo produktów
- Blokowanie i wywożenie aut Odroczenia zasadniczej służby i zwolnienia z niej
Ważniejsze niż mundur
Czasem żołnierz zasadniczej służby wojskowej musi na określony czas odwiesić mundur, niekiedy wojsko poczeka na niego nawet kilka lat. Są sytuacje, w których zależy to od decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a armia musi się im podporządkować.
Wchodzące w sobotę w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej, zwalniania żołnierzy z tej służby przed jej odbyciem, a także postępowania oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach (Dz. U. nr 5, poz. 54) ma związek z ubiegłoroczną obszerną nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zastąpi ono dotychczasowe rozporządzenie Rady Ministrów z 10 listopada 1992 r. (Dz. U. nr 85, poz. 431).
Niedawna nowelizacja wspomnianej ustawy ustaliła nowy katalog przyczyn uzasadniających odroczenie służby wojskowej. Nie przewidziała odroczeń ani zwolnień dla jedynych żywicieli, wprowadzając zamiast tego zasiłki dla ich rodzin. Uzasadnia je natomiast m.in. wybór na posła - wtedy do odroczenia dochodzi na czas pełnienia mandatu, oraz kandydowanie do Sejmu - na czas trwania kampanii wyborczej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta