Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko dla wolnych zawodów

28 lutego 2000 | Małe i Średnie Przedsiębiorstwa | BK

PRAWO

Spółka jawna - wspólnicy całym majątkiem odpowiadają za zobowiązania

Nie tylko dla wolnych zawodów

Spółka jawna stanowi dogodną formę prowadzenia niewielkich przedsiębiorstw przez stały zespół osób. Często zawierana jest przez przedstawicieli wolnych zawodów, np. adwokatów lub radców prawnych, którzy wykorzystują zasadę nieograniczonej odpowiedzialności wspólników do wzmocnienia zaufania klientów. Atrakcyjne jest też jednokrotne opodatkowanie dochodów.

Konstrukcja spółki jawnej jest podobna do opisanej na łamach "Rzeczpospolitej" (21.02 br.) spółki cywilnej. Najważniejsze różnice to:

- prowadzenie przez spółkę jawną przedsiębiorstwa - podczas gdy spółkę cywilną można zawiązać w celu przeprowadzenia jednej transakcji;

- występowanie spółki jawnej we własnym imieniu i pod określoną firmą;

- jawność prowadzenia działalności wynikająca z obowiązku ujawnienia w publicznie dostępnym rejestrze handlowym prowadzonym przez sąd podstawowych informacji o spółce.

Spółka jawna powstaje w drodze umowy co najmniej dwóch osób. Umowa powinna być zawarta na piśmie i musi zawierać oznaczenie: firmy spółki, przedmiotu prowadzonego przedsiębiorstwa, wkładów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1947

Spis treści
Zamów abonament