Molestowane czy sfrustrowane
Najtrudniej udowodnić
Molestowane czy sfrustrowane
Molestowania seksualnego nie ma w najnowszej "Encyklopedii prawa". Jest jednak w życiu. Dwadzieścia osiem procent ankietowanych przez CBOS kobiet przyznało, że w ubiegłym roku doświadczyły niechcianych zaczepek seksualnych. Rok wcześniej w badaniach dla "Rzeczpospolitej" sopocka PBS wykazała, że na molestowanie w pracy narzeka jedynie siedem procent kobiet.
Na czterokrotny wzrost zjawiska mogła mieć wpływ różnica w metodzie badania.
Niewykluczone też, że panie tracą cierpliwość. Tak czy owak, można założyć, że co czwarta lub co trzecia pracująca zawodowo Polka ma szefa, który spogląda na nią pożądliwie, obejmuje, poklepuje, a nawet składa seksualne propozycje nie do odrzucenia. W razie oporu grozi: "zwolnię cię z pracy", "oblejesz egzamin", "nie awansujesz".
Bez sankcji
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich skargi od molestowanych seksualnie kobiet nie wpływają. Nie znaczy to, że zjawisko nie istnieje - podkreśla Stanisław...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta