Kluczem jest prywatyzacja Huty Katowice
Negocjacje - polityka konkurencji
Kluczem jest prywatyzacja Huty Katowice
Uzgodnienie między Polską i Unią Europejską skali pomocy państwa, jaką uzyska hutnictwo, jest jednym z podstawowych warunków zamknięcia negocjacji członkowskich o polityce konkurencji - twierdzą dyplomaci przewodzącej obecnie pracom UE Portugalii. Powodzenie prywatyzacji Huty Katowice otworzy drogę do takiego porozumienia - uważają urzędnicy Komisji Europejskiej.
Aby udzielić hutom pomocy, rząd potrzebuje zgody Brukseli. W imię zachowania równych warunków handlu takie zobowiązanie podjęliśmy w Układzie Stowarzyszeniowym z UE. Komisja od przeszło 3 lat odmawia jednak Polsce prawa do udzielania pomocy, gdyż uważa, że rządowy program restrukturyzacji sektora jest nierealny. W szczególności KE twierdzi, że priorytetem programu nie jest przywrócenie rentowności hut, ale zachowanie możliwie dużej skali ich produkcji. Polska zakłada zachowanie ok. 12 mln ton rocznej produkcji, mimo iż nadwyżka stali w krajach UE sięga co roku 10 mln ton.
Solą w oku komisji jest Huta Katowice. Jej zdaniem, do tej pory zarząd zakładu zrobił niewiele, aby dostosować się do potrzeb rynku. Moce (a więc i koszty) produkcyjne zakładu są ogromne (ok. 4 mln ton) jednak produkcja jest słabej jakości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta