Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze czytanie

28 lutego 2000 | Prawo | DP

PIERWSZE CZYTANIE

  • Ustrój sądów powszechnych według rządu
  • Krajowa Rada Sądownictwa według sejmowej komisji
  • Nowe prawo wodne
  • Żegluga śródlądowa Ustrój sądów powszechnych według rządu

    Nowe szaty Temidy

    ŻANETA SEMPRICH

    Efektywny nadzór administracyjny, motywacyjny system płac, szersze kompetencje ministra sprawiedliwości wobec trzeciej władzy, ale jednocześnie jej autonomię budżetową przewiduje rządowy projekt nowego prawa o ustroju sądów powszechnych. Pierwsze czytanie podczas posiedzenia Sejmu odbędzie się już w tym tygodniu. Nie wszystkie propozycje Rady Ministrów zyskały akceptację Krajowej Rady Sądownictwa.

    Obowiązująca ustawa z 20 czerwca 1984 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej u.s.p.) była - po ujednoliceniu jej tekstu - ogłoszona w 1994 r. Od tego czasu zmieniano ją osiemnaście razy. - Już ta okoliczność nakazuje odstąpienie od dalszego nowelizowania tej ustawy, a trzeba ją zmienić w celu doprowadzenia do jej pełnej zgodności z konstytucją - podkreśla rząd w uzasadnieniu projektu. Nie jest to jednak jedyny powód uzasadniający przyjęcie nowego u.s.p. Inne - jak akcentuje rząd - to konieczność dostosowania sądownictwa do potrzeb społecznych i gospodarczych, "zwłaszcza zaś usunięcie istniejących barier powodujących niską sprawność

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1947

Spis treści
Zamów abonament