Uczmy się od Irlandczyków
W Polsce powinien powstać urząd krajowego aktuariusza
Uczmy się od Irlandczyków
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
AGNIESZKA CHŁOŃ
Ostatnimi laty niemal wszystkie kraje dyskutowały nad zmianami systemu emerytalnego. Po ośmiu latach przygotowań w 1999 roku reformę tego systemu przeprowadziła Szwecja. Do zmian przygotowują się Irlandia i Wielka Brytania. W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja, jak uchronić system emerytalny przed mogącym nastąpić za pięćdziesiąt lat krachem.
Podobnie jak w tamtych krajach, reforma systemu emerytalnego w Polsce to proces trudny i skomplikowany i - jeśli ma skończyć się sukcesem - wymaga ścisłego nadzoru. Dane demograficzne wykazują, że polskie społeczeństwo starzeje się. Teraz na stu emerytów i rencistów przypada sto siedemdziesiąt osób płacących składki. Jeżeli zostałby utrzymany stary system emerytalny, w którym przeciętny wiek przechodzenia na emeryturę wynosił pięćdziesiąt siedem lat (pięćdziesiąt pięć dla kobiet i pięćdziesiąt dziewięć dla mężczyzn), to przez następne dwadzieścia lat na stu emerytów i rencistów przypadłoby tylko sto osób płacących składki.
Reforma, która ogranicza możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, sprawi, że przez następne dwadzieścia lat na stu emerytów i rencistów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta