Zwolnienie przy reprezentacji i reklamie
Comiesięczny redakcyjny dyżur
Zwolnienie przy reprezentacji i reklamie
Przekazywanie towarów na cele reprezentacji i reklamy to główny temat relacji z dyżuru telefonicznego, który odbył się w naszej redakcji 31 stycznia. Na pytania czytelników odpowiadał TOMASZ GRUNWALD, doradca podatkowy w spółce KPMG.
Czy podatnik, który przeznacza towary na potrzeby reprezentacji i reklamy i nie korzysta z odliczenia VAT naliczonego (stosuje zwolnienie), może zaliczyć wydatek na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodu?
TOMASZ GRUNWALD: Od 1 stycznia 2000 r. podatnicy nabyli prawo wyboru sposobu rozliczania VAT przy przekazywaniu lub zużywaniu towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy. Wyboru tego trzeba dokonać już w chwili otrzymywania faktury. Jeżeli podatnik odliczy VAT naliczony, to przy przekazaniu musi naliczyć VAT należny. Jeżeli jednak nie odliczy VAT naliczonego przy zakupie, to na podstawie art. 7 ust 3 ustawy o VAT przekazanie będzie czynnością obligatoryjnie zwolnioną z tego podatku.
Z wyborem zwolnienia wiąże się brak prawa do odliczenia VAT naliczonego. Można natomiast zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta