W teatrze niekonsekwencji
Czterdziestolecie "Kartoteki" Tadeusza Różewicza
W teatrze niekonsekwencji
Plakat Adama Hoffmana dla Teatru "Groteska" (1960)
jakaś siła spychała mnie w bok, w tej sztuce dramat ześlizgiwał się w komedię. Tadeusz Różewicz "Rozmowa", 1969 r.
MARIA DĘBICZ
Czterdzieści lat temu poeta Tadeusz Różewicz zadebiutował jako dramaturg. 25 marca 1960 w Sali Prób Teatru Dramatycznego w Warszawie odbyła się premiera "Kartoteki". Reżyserowała Wanda Laskowska, scenografię zaprojektował Jerzy Kosiński. Zdjęcie z przedstawienia - na tle oklejonego plakatami płotu stoi z rozpostartymi ramionami Bohater (Ludwik Pak) - było reprodukowane dziesiątki razy w Polsce i za granicą.
Pierwszy zapis dotyczący "Kartoteki" znalazł się w nie opublikowanym dotychczas dzienniku poety: "Sobota 30 marca 1958. Od rana czytałem gazety. Później pisałem sztukę ČKartotekaÇ (skończyłem 1. akt). Ciągle nie mam zaufania do siebie. Czasem mi się zdaje, że robię fikcyjną sztukę (nawet gdybym tylko sam miał ją czytać). Jestem niespokojny, przestraszony, czuję się źle. Źle zrobiłem, że przyjąłem zaproszenie na Čwieczór autorskiÇ. Każda myśl o czymś przypadkowym przeszkadza".
O sztuce myślał Różewicz jeszcze wcześniej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta