Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrodzone z tęsknoty

25 marca 2000 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

BIOGRAFIA

Chaim Goldberg sławi w Stanach przedwojenny Kazimierz nad Wisłą

Zrodzone z tęsknoty

Chaim Goldberg, "Dreamer"

JANUSZ MILISZKIEWICZ

Latem 1931 roku Saul Silberstein, uczeń Zygmunta Freuda, przebywał w Kazimierzu nad Wisłą. Odwiedził szewca, ponieważ potrzebował naprawić buty. W izbie wisiały na ścianach rysunki i akwarele. Summer Goldberg pochwalił się, że to dzieła jego syna Chaima, który będzie dopiero wieczorem, bo zarobkuje jako malarz pokojowy. Zachwycony Silberstein poczekał do wieczora. Nazajutrz uwiecznił Chaima na fotografii. Przed drewnianą chatą z wysokim kominem, stoi czternastoletni chłopiec, pod pachą trzyma tekę pełną rysunków. Silberstein obiecał, że wróci, aby zabrać chłopca na Akademię Sztuk Pięknych.

Wśród historyków sztuki od lat panuje przekonanie, że już nikt nie żyje ze środowiska przedwojennej kazimierskiej bohemy. Na szczęście, to nieprawda. Od listopada 1999 zwykle dwa razy w tygodniu notuję opowieści Racheli i Chaima Goldbergów. Telefonują z USA. Na ślad artysty trafiła Wanda Michalakowa, synowa wybitnego malarza Antoniego Michalaka, która w Kazimierzu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1970

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament