But w butonierce
But w butonierce
ADAM POMORSKI
"Chodził bez butów ten chłopoman, lecz w butonierce jeden but miał. Jaki to teraz przyszedł oman, że tak spoważniał i posmutniał?" Tak Tuwim parodiował niegdyś (1927) "Słowo o Jakubie Szeli" Jasieńskiego.
W 60 numerze "Plusa Minusa" ukazało się studium Jana Kotta pt. "Trza być w butach na weselu". Drobna korekta tez autora, którą ze Szwajcarii nadesłał Jan Zieliński, dotyczyła jedynie obecności w słownikach polskich zwrotu "na przyboś" czy też "przyboś" - widocznie z perspektywy zasobnego Berna to biedackie dyrdanie w butach na bosą nogę najbardziej rzuca się w oczy.
Tymczasem artykuł prosi się o kilka innych, mniejszych i większych, sprostowań i uzupełnień. Pozwalam sobie je poczynić, bo tak samo, jak Autor, jestem w posiadaniu haczyka do zapinania guzików przy staromodnych bucikach - z tą różnicą, że ja nie kupiłem go w antykwariacie, lecz odziedziczyłem po przodkach (co też ci ludzie potrafili wynieść z Powstania!).
Otóż więc, po pierwsze, "falliczny" cylinder Jana Lechonia, w którym przybył na ekshumację prochów Słowackiego w Paryżu (1927), nie pojawiał się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta