Priorytety polityki gospodarczej Unii
Trudniejsze warunki członkostwa
- Pedro Solbes, komisarz ds. gospodarczych i finansowych UE
- KOMENTARZ: Doganiać albo zostać Priorytety polityki gospodarczej Unii
Na zdjęciu (od lewej do prawej) premierzy: Wielkiej Brytanii - Tony Blair, Holandii - Wim Kok i Belgii - Guy Verhofstadt przed ostatnią sesją szczytu UE. FOT. (C) REUTERS
Przywódcy Unii Europejskiej będą co roku ustalali wspólne priorytety polityki gospodarczej, zobowiązujące dla wszystkich rządów "piętnastki" - postanowiono podczas wczorajszego szczytu UE w Lizbonie. Decyzja oznacza pogłębienie integracji europejskiej, równocześnie jednak oznacza nowe, trudniejsze do spełnienia warunki przystąpienia Polski do Unii.
- To jest zwrotny punkt, który nadaje zupełnie nowy charakter Unii. Będzie teraz miała własną politykę ekonomiczną. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć rzeczywiście jedną gospodarkę i wykorzystać to jako aut w rozwoju - powiedział przewodzący spotkaniu premier Portugalii, Antonio Guterres.
Co roku Komisja Europejska będzie przedstawiać do akceptacji przywódcom Unii pakiet celów i metod gospodarczych. W następnym roku, podczas wiosennego szczytu UE, kraje członkowskie będą rozliczać się z wykonania tych postanowień.
Guterres powiedział, że ustalenie wspólnej polityki
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta