Samotny głos człowieczy
Samotny głos człowieczy
SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ
Kim jest autorka "Krzyku Czarnobyla"? Druga, napisana w 1983 r. książka "U wojny nie żenskoje lico" (Wojna nie ma kobiecego oblicza) dwa lata przeleżała w wydawnictwie; recenzenci przypisali jej pacyfizm, naturalizm, szarganie bohaterskiego obrazu kobiety radzieckiej. Jej pierwsza książka "Ja ujechał z dierewni" (Wyjechałem ze wsi), o młodych, porzucających rodzime miejsca, złożona już do druku, została na polecenie białoruskiego KC rozsypana na typografii. Żeby napisać "Cinkowyje malcziki" (Ołowiane żołnierzyki), jeździła cztery lata jeszcze po Związku Radzieckim, spotykała się z matkami poległych żołnierzy, a także z tymi, którym udało się wrócić. Ukazanie się "Cinkowych malczikow" stało się tam prawdziwym "wybuchem bomby". W Mińsku próbowano nawet w 1992 r. zorganizować sąd nad autorką i jej książką, ale w sukurs przyszli jej ludzie z ówczesnego świata demokratycznego Białorusi i Rosji, liczni intelektualiści z zagranicy.
Książki Swietłany Aleksijewicz są szeroko znane w Rosji, w krajach byłego ZSRR i na Białorusi, gdzie (w Mińsku) mieszka na stałe. Ukazały się już ponadto w dwudziestu innych krajach, m.in. w USA, Anglii, Francji i Niemczech. Według jej scenariuszy nakręcono kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Sztuki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta