Kupno spadku nie wystarczy
Tylko były właściciel może wystąpić o unieważnienie
Kupno spadku nie wystarczy
Wątpliwości - komentarz
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że o unieważnienie decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości może wystąpić tylko ten, kto był jej właścicielem w momencie wywłaszczenia. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego odmówił w ostatnich dniach wniesienia rewizji nadzwyczajnej od tego wyroku. Niektórzy prawnicy uważają, że uniemożliwi on następcom prawnym byłych właścicieli unieważnianie orzeczeń wywłaszczeniowych.
Wyrok zapadł w związku z następującą sprawą: właścicielem gospodarstwa rolnego był Karol P. Zmarł w 1961 r., siedem lat później nastąpiło wywłaszczenie tego gruntu pod pracownicze ogrody działkowe. W tym momencie ziemia zmieniła właściciela: zamiast żony i córki Karola P. stał się nim skarb państwa. W 1997 r. udziały spadkowe po Karolu P. odkupiła od jego rodziny pani B. N. w nadziei, że odzyska od ogródków działkowych zabrany kiedyś grunt. Rychło wystąpiła o unieważnienie orzeczenia wywłaszczeniowego.
W styczniu 1999 r. prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast stwierdził ostatecznie nieważność decyzji wywłaszczeniowej z powodu rażącego naruszenia prawa. Działkowcy zareagowali na to skargą do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta