Za granicą
Droga korupcja
Korupcja na świecie kosztuje bardzo dużo, zwłaszcza w Afryce, gdzie zdefraudowano 30 mld USD pomocy międzynarodowej - stwierdza raport ONZ opublikowany w Wiedniu w związku ze zjazdem w tej sprawie. Jeden z krajów Azji stracił w ciągu 20 lat 48 mld USD, więcej niż wynosi jego zadłużenie zagraniczne (40,6 mld); ok. 30 mld kapitałów nigeryjskich zdeponowano w bankach w Ameryce Płn. i Europie. Bank Światowy ocenia, że korupcja może zmniejszyć wzrost gospodarczy o 0,5-1 proc. rocznie, według MFW inwestycje w skorumpowanych krajach są zwykle o 5 proc. niższe niż winnych. Specjaliści z ONZ wyliczyli, że w 1999 r. 21 proc. mieszkańców w Ameryce Łacińskiej spotkało się z żądaniem łapówki przez urzędnika, 19 proc. w Afryce, 15 proc. w Azji, 11 proc. w Europie Środkowej i Wschodniej, 1 proc. w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii oraz niecały 1 proc. w Europie Zachodniej.
Sektor prywatny i kryzysy
Niemiecki minister finansów, Hans Eichel, opowiedział się za udziałem sektora prywatnego w rozwiązywaniu kryzysów finansowo-pieniężnych. W wywiadzie dla "Berliner Zeitung" uznał za niedopuszczalne, by sektor prywatny robił interesy, a kiedy wszystko się psuje, woła na pomoc sektor państwowy. W przyszłości trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta