Tydzień na giełdach
- Złoty: Nerwowa wolność
- Finanse: Szerokie kwotowania
- Giełda: Ma być lepiej
- Towary: Typowy przednówek
- Waluty: Bez dużych zmian
- Obligacje: Śledząc NASDAQ
- Akcje: TMT coraz tańsze
- Surowce: Stabilne ceny ropy
Uwolnienie od 12 kwietnia kursu złotego na razie przyniosło inwestorom więcej problemów i mniej profitów, niż oczekiwali analitycy. Rezygnacja z miesięcznego wskaźnika dewaluacji oraz z dopuszczalnego pasma odchylenia ceny rynkowej od centralnej, a także brak wygodnego punktu odniesienia w postaci parytetu ustalanego przez NBP wyraźnie zdenerwowały rynek walutowy. Gwałtownie rozchwiały zarówno kurs dolara, jak i euro, nasiliły tendencję do panikarskich odruchów, wreszcie wyraźnie zmniejszyły płynność przeprowadzania transakcji.
Rozziew między ofertami kupna i sprzedaży doszedł do 1 grosza i skłonił dealerów do zwiększenia ostrożności, wyzwolił niechęć do angażowania większych sum. Jednocześnie wolny złoty, przyciągając zachodnich graczy możliwościami gry spekulacyjnej, zmusił polskie banki do większej aktywności, a obroty na sesji podbił do co najmniej 2 mld dolarów.
W ciągu tygodnia cena dolara wzrosła tylko o 0,9 gr do 4,1751 zł, kurs euro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta