Fałszywy kierunek
Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich
Fałszywy kierunek
Bezpieczeństwo przed wszelką bezprawną przemocą jest podstawowym prawem każdego człowieka. Nie dziwi więc, że minister sprawiedliwości też szuka najlepszych sposobów jego zagwarantowania. Obawiam się jednak, że zapowiedziane zaostrzenie kodeksu karnego nie jest rozwiązaniem właściwym dla ograniczenia przestępczości.
Jako rzecznik praw obywatelskich nie chcę się wypowiadać na temat poprawności legislacyjnej proponowanych zmian, np. uzależnienia uznania czynu za zbrodnię od nieumyślnie spowodowanego skutku, zajmę się jedynie zagadnieniami, które wiążą się ściśle z prawami człowieka i obywatela.
Przeciwnicy obowiązujących kodyfikacji karnych, w tym urzędujący minister sprawiedliwości, a wcześniej jego brat poseł Jarosław Kaczyński, rozpowszechniają tezę, że kodeksy zamiast chronić porządnych obywateli, chronią, przez swój rzekomy liberalizm i rozbudowany system gwarancyjny, przestępców. Ale żaden z krytyków nie przeprowadził dowodu, że kodeks karny jest w rzeczywistości liberalny i że przewidziane w nim zagrożenia nie są adekwatne do zadań, które stawia się prawu karnemu, w szczególności że nie pozwalają na sprawiedliwe wymierzenie kary sprawcom przestępstw. Tymczasem gdyby sądy wymierzały kary w granicach średnich i górnych zagrożeń przewidzianych w kodeksie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta