Czar czterech kółek
Prawo cywilne przeciwko złodziejom samochodów
Czar czterech kółek
ANTONI GÓRSKI
W art. 770 kodeksu cywilnego chodzi o łatwość dowiedzenia się o wadzie samochodu ocenianą wedle miar właściwych dla profesjonalisty, a nie dla laika.
Wygłodniały polski rynek samochodowy wchłania prawie wszystko. Na tym pędzie motoryzacyjnym chcą zarobić nie tylko producenci i sprzedawcy, ale także wszelkiego rodzaju pośrednicy w handlu używanymi samochodami, niestety, często także kradzionymi.
W prawie cywilnym obowiązuje starożytna jeszcze zasada, iż nie można przenieść więcej prawa na nabywcę, niż samemu się posiada. Zgodnie z nią, jeżeli kupuje się samochód od złodzieja lub pasera, to nabywca nie staje się jego właścicielem, gdyż nie był nim jego kontrahent. Prawowity właściciel może zatem skutecznie domagać się zwrotu auta od niefortunnego nabywcy. Rygoryzm działania tej zasady prawnej łagodzony jest wyjątkową normą art. 169 ¤ 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którą jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzenia rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, ten uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta