Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewolnicy na Manhattanie

14 sierpnia 2000 | Prawo | TW

USA

Szmugiel kokainy zastępuje handel żywym towarem

Niewolnicy na Manhattanie

TADEUSZ WÓJCIAK Z BUFFALO

Zjawisko nie przystaje do najbardziej rozwiniętego kraju świata, u progu nowego wieku. Handel żywym towarem kojarzy się z mroczną stroną życia mało odwiedzanych części świata, a praca niewolnicza lub przymusowa - z systemami totalitarnymi.

Wiosną tego roku dziennik "The New York Times" omówił 79-stronicowy raport Centralnej Agencji Wywiadowczej "International Trafficking in Women to the United States: A Contemporary Manifestation of Slavery" ("Przemyt kobiet do Stanów Zjednoczonych jako przykład współczesnego niewolnictwa"). Raport podaje, że zorganizowane grupy przestępcze przemycają rocznie do USA ok. 50 tys. kobiet i dzieci. Przybywają nielegalnie do Ameryki, skuszone obietnicami dobrej pracy i doskonałych zarobków, kończą zaś jako personel domów publicznych, w najlepszym razie jako wyjątkowo nisko opłacana i źle traktowana służba. Według raportu CIA najwięcej współczesnych niewolników przemyca się do USA z Tajlandii, Wietnamu, Chin, Meksyku, Rosji, Republiki Czeskiej, a także Filipin, Korei, Brazylii, Hondurasu, Łotwy, Węgier i Polski.

Siła robocza zamiast narkotyków

Wojny domowe i załamanie ekonomiczne w krajach Trzeciego Świata powodują stały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2087

Spis treści
Zamów abonament