Czy likwidować uprzywilejowanie akcji
Jaka będzie ustawa po senackich poprawkach
Czy likwidować uprzywilejowanie akcji
MACIEJ DZIERŻANOWSKI
Nowa ustawa Kodeks spółek handlowych, która znajduje się obecnie w Senacie, stanowi, że uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu nie dotyczy spółki publicznej. Tak sformułowany zapis wydaje się zbyt daleko idący.
Nie uwzględnia on, zaproponowanej w projekcie nowelizacji ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, filozofii podziału rynku kapitałowego na urzędowy - ściśle regulowany i nieurzędowy - bardziej liberalny względem emitentów. Ten pierwszy rynek powinien być zapewne mocno zharmonizowany z rynkami międzynarodowymi, na których zasada jedna akcja - jeden głos staje się powoli standardem. Rynek nieurzędowy ma natomiast szansę rozwinąć się jako rynek krajowy pod warunkiem, że będzie dobrze odpowiadał nie tylko na zapotrzebowanie potencjalnych inwestorów, ale także krajowych przedsiębiorstw, które generalnie są mniejsze i znajdują się na niższym poziomie rozwoju niż w krajach z dojrzałymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta