Święty car Mikołaj II
Cerkiew prawosławna wyraźnie straciła impet i musi szukać dla siebie nowego miejsca w społeczeństwie
Święty car Mikołaj II
Car Mikołaj II na portrecie autorstwa Ilii Riepina (1895)
FOT. (C) AP
SŁAWOMIR POPOWSKI
z Moskwy
Kanonizacja cara Mikołaja II i członków jego rodziny, rozstrzelanych przez bolszewików w domu kupca Ipatiewa w Jekaterynburgu, ma być jedną z najważniejszych decyzji jubileuszowego soboru biskupów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, który wczoraj rozpoczął obrady w Moskwie. Decyzja o uznaniu ostatniego cara Rosji za świętego - nikt nie wątpi, że tak postanowi sobór - zakończy spór o religijną ocenę Mikołaja II. Jego kanonizacja będzie również potwierdzeniem tego, o czym w Rosji mówi się coraz częściej: po burzliwej dekadzie lat 90. rosyjska Cerkiew prawosławna wyraźnie straciła impet i musi szukać dla siebie nowego miejsca w rosyjskim społeczeństwie.
Okazja jest znakomita. Sobór biskupów, który zebrał się w nowo otwartej sali Cerkwi pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela (zostanie ona oficjalnie poświęcona 19 sierpnia, w dniu Przemienienia Pańskiego), ma charakter jubileuszowy, związany z obchodami roku 2000. Początkowo planowano, że z tej okazji zwołany zostanie sobór bardziej uroczysty tzw. Pomiestnyj, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta