Strajk w Stoczni im. Lenina
Od tamtych wydarzeń minęło dwadzieścia lat
Strajk w Stoczni im. Lenina
Rozpoczynamy cykl tekstów przypominających dzień po dniu historię sierpniowych strajków
FOT. (C) BOGUSŁAW NIEZNALSKI Z WYSTAWY "DNI SOLIDARNOŚCI"
14 sierpnia (czwartek) 1980 rok
"Masz i czytaj! Dziś strajkuje cała stocznia"
Strajk w Stoczni im. Lenina w Gdańsku rozpoczyna się 14 sierpnia rano, zgodnie z planem Bogdana Borusewicza, członka KOR i działacza nielegalnych Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W plan wtajemniczone są tylko cztery osoby z Wolnych Związków Zawodowych - młodzi robotnicy ze Stoczni - Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński oraz Lech Wałęsa, zwolniony ze stoczni z powodów politycznych w 1976 roku.
Wydrukowano 10 tysięcy ulotek w obronie wyrzuconej właśnie z pracy w Stoczni Gdańskiej, wielokrotnie represjonowanej za opozycyjną działalność, Anny Walentynowicz. O świcie rozpoczyna się akcja rozrzucania i rozdawania ulotek w Trójmieście, w wagonach kolejki elektrycznej oraz na terenie stoczni. "Apelujemy, wystąpcie w obronie suwnicowej Anny Walentynowicz. Jeżeli tego nie uczynicie, wielu z Was może się znaleźć w podobnej sytuacji."
Pierwsze postulaty strajkowe zostają wypisane na kilku plakatach przez członków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta