Więcej ujawniać, wnikliwiej analizować
Więcej ujawniać, wnikliwiej analizować
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ŻANETA SEMPRICH
Informacje o środowisku naturalnym posiadane przez administrację publiczną muszą być ujawniane na żądanie obywatela. Wydanie wielu decyzji administracyjnych poprzedzi specjalne postępowanie dotyczące ekologicznych aspektów ich realizacji.
Sejm uchwalił w piątek ustawę o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Reguluje ona sposób i warunki przekazywania zainteresowanym informacji w tej dziedzinie oraz zasady udziału obywateli (organizacji pozarządowych) w postępowaniach administracyjnych, których efekty mogą mieć wpływ na stan środowiska naturalnego. Modyfikuje tryb wydawania wymienionych w niej decyzji administracyjnych, wprowadzając obowiązek przeprowadzania postępowań w sprawie ocen ekologicznych.
Można się dowiedzieć
Każdy ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie na warunkach określonych w ustawie - głosi art. 3. Dalej wylicza, jakich konkretnie informacji dotyczących środowiska może żądać każdy obywatel.
Organ administracji nie może więc ukryć posiadanych analiz dotyczących:
- zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska lub innych czynników wpływających lub mogących negatywnie na nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta