Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędności trzeba szukać gdzie indziej

18 września 2000 | Publicystyka, Opinie | AS
źródło: Nieznane

Rozmowa

Profesor Stanisława Golinowska, ekonomistka, specjalistka od polityki społecznej

Oszczędności trzeba szukać gdzie indziej

Fot. Jakub Ostałowski

W pracach nad przyszłorocznym budżetem pojawił się pomysł, by ograniczyć wydatki na pomoc społeczną, wprowadzając do właściwej ustawy kryterium majątkowe przy udzielaniu świadczeń społecznych. Czy system sprawdzania majątku starających się o zasiłki z pomocy społecznej jest stosowany na świecie?

- Tak, szczególnie w krajach, które nie stworzyły systemów ubezpieczeń społecznych. W Australii na przykład obligatoryjny system emerytalny powstał dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, i to tylko w ramach drugiego filaru. Publiczne świadczenia dla osób w podeszłym wieku są adresowane tylko do biedniejszych, po sprawdzeniu ich dochodów i sytuacji majątkowej. W związku z tym pomoc społeczna jest rozbudowana i wynosi prawie 7 procent PKB. W Nowej Zelandii - przy podobnych rozwiązaniach - udział wydatków na pomoc społeczną stanowi aż 13 procent. Świadczenia są relatywnie wysokie i aby je uzyskać, sprawdza się nie tylko bieżące dochody, ale także oszczędności, wartość nieruchomości oraz innych zasobów majątkowych podopiecznych.

- A jak jest w Europie Zachodniej?

- Pomoc społeczna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2116

Spis treści
Zamów abonament