Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po co komplikować to, co jasne

18 września 2000 | Prawo | DB

SPÓŁKI

Rozwiązanie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej z byłym członkiem zarządu

Po co komplikować to, co jasne

DOROTA BRYNDAL, JUSTYNA ŚWIĄTKOWSKA-TOKARZ

Rada nadzorcza nie jest uprawniona do rozwiązania umowy o pracę z byłym członkiem zarządu.

Problematyka związana z relacjami między władzami spółki kapitałowej wydaje się dostatecznie rozstrzygnięta w kodeksie handlowym. Podobnie jasno kodeks pracy wskazuje podmiot umocowany do występowania w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną.

Praktyka obrotu bogatsza jest jednak od regulacji prawnych i przysparza problemów oraz wątpliwości, niejednokrotnie pogłębianych przez piśmiennictwo. W nim właśnie można się spotkać z błędnym i całkowicie nieuzasadnionym poglądem, że organem uprawnionym do rozwiązania umowy o pracę z byłym członkiem zarządu jest rada nadzorcza.

Powołanie danej osoby do zarządu spółki kapitałowej powoduje, że powstaje relacja często nazywana korporacyjną lub organizacyjną. Zgodnie z art. 195 ¤ 3 (i analogicznym art. 366 ¤ 3) k.h. członków zarządu ustanawiają wspólnicy w uchwale, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Jedynie rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany w uchwale wspólników jest legitymowany do występowania w imieniu spółki w stosunkach z członkiem zarządu. Jest to przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2116

Spis treści
Zamów abonament