Pozytywne skutki uboczne
Reforma dała samorządom i nauczycielom nowy impuls
Pozytywne skutki uboczne
KATARZYNA HALL
Czy reforma systemu edukacji przyniesie zakładane rezultaty - oceniać jeszcze za wcześnie. Choć niektóre założenia reformy trzeba będzie skorygować, już po pierwszym roku widoczne są, inne niż efekty kształcenia, pozytywne jej skutki.
Wchodzenie w życie zreformowanego systemu edukacji będzie trwać przynajmniej sześć lat. Z punktu widzenia specyfiki procesu edukacji jest to tempo zawrotnie szybkie - młody człowiek w różnych placówkach edukacyjnych (od przedszkola do uczelni wyższej) spędza około dwudziestu lat. Patrząc jednak z perspektywy kalendarza wyborczego, bardzo dynamiczny plan reformy autorstwa ministra Mirosława Handkego może okazać się zbyt rozłożony w czasie. Potrzeba podjęcia wszystkich kluczowych decyzji związanych z uruchomieniem reformy w cztery lata parlamentarnej kadencji stała się powodem niedopracowania niektórych pospiesznie przygotowywanych dokumentów.
Czy reforma spełni wszystkie oczekiwania, okaże się dopiero za około dziesięć lat. Perspektywa jednej kadencji parlamentarnej jest tu zdecydowanie za krótka.
Szkoła najprawdopodobniej nie zmieni się tak bardzo, jak uważają zarówno propagatorzy, jak i przeciwnicy reformy edukacji. Każda próba reformowania edukacji pokazuje duży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta