Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie będą Niemcy

07 października 2000 | Plus Minus | KB
źródło: Nieznane

ESEJ

Szukając w XX wieku analogii do wydarzeń, które mają miejsce pod koniec tego stulecia, zapominamy, że nasze korzenie sięgają o wiele głębiej

Jakie będą Niemcy

DZIESIĘĆ LAT PO ZBURZENIU MURU BERLIŃSKIEGO WIADOMO, ŻE Z TRUDEM ZNIKAJĄ RÓŻNICE WYNIKAJĄCE Z 50-LETNIEGO PODZIAŁU NA NRD I RFN

FOT. (C) AP

KLAUS BACHMANN

Niemcy obchodzą już dziesięciolecie zjednoczenia, ale w sensie politycznym, społecznym i gospodarczym nadal są podzielone na wschód i zachód. Ani warunki życia, ani poziom ekonomiczny, ani stopa bezrobocia we wschodnich landach nie dorównują temu, co było w starej Bundesrepublice. Zamazaniu ulegają natomiast inne niemieckie podziały.

Socjaldemokratyczny kanclerz Schroeder przemawia na zjeździe wypędzonych. Stateczna, konserwatywna chadecja wchodzi w obszar dotąd zarezerwowany dla Zielonych, prowadząc kampanie polityczne na ulicach miast i zbierając podpisy przeciw reformie prawa obywatelskiego. Za to rząd, składający się i z Zielonych, niegdyś popierających ruch pacyfistyczny, wprowadza Bundeswehrę do Kosowa i każe pilotom niemieckich myśliwców brać udział w bombardowaniu Jugosławii, zawojowanej 60 lat temu przez armię Hitlera.

Jak lewica utraciła rząd dusz

Jeszcze w latach 80. istniał w Niemczech Zachodnich swoisty podział ról, wedle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2133

Spis treści
Zamów abonament