Ku czyjej większej chwale
Skracanie dziejów i tradycji najstarszego polskiego uniwersytetu musi się wydać dziwne.
Ku czyjej większej chwale
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
JANUSZ A. MAJCHEREK
W czasach, gdy najlichszy nawet browar przypisuje sobie kilkusetletnią historię, dumnie zaznaczaną stosowną datą na etykietach, skracanie dziejów i tradycji najstarszego polskiego uniwersytetu musi się wydać dziwne.
Tegoroczne obchody 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego nabrały bulwersującego charakteru z powodu kontrowersji towarzyszących uczestnictwu w nich urzędującego prezydenta, bojkotowanego przez niektórych krakowskich polityków lokalnych. Jubileusz ten i towarzyszące mu uroczystości są jednak o wiele bardziej kontrowersyjne z zupełnie innych powodów.
Rocznicowy galimatias
Każde polskie dziecko uczy się w szkole, że w dawnej stolicy Polski znajduje się najstarszy, po praskim, uniwersytet środkowoeuropejski, założony przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. Niekiedy dodaje się skwapliwie, że pierwszy uniwersytet niemiecki powstał kilkanaście lat później, co ma dodatkowo umocnić dumę narodową. W 1964 r. obchodzono szumnie 600-lecie powstania krakowskiej wszechnicy.
Skąd więc wziął się pomysł obecnego hucznego świętowania jubileuszu sześciuset lat, który zapewne większości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta