Mało optymizmu, więcej nadziei
Gospodarka po kryzysie rosyjskim a przed wyborami
Mało optymizmu, więcej nadziei
Wybory parlamentarne na Litwie 8 października odbędą się w trudnym dla tego państwa okresie. Coraz powszechniejsze są opinie, że kraj idzie w złym kierunku. Podstawowym pytaniem, zadawanym politykom podczas spotkań przedwyborczych, jest: "Jak poprawicie sytuację gospodarczą?"
Litwę bardziej niż inne kraje bałtyckie dotknął kryzys rosyjski 1998 roku. Produkt krajowy brutto (PKB) państwa w 1999 roku istotnie się obniżył. Stało się tak z powodu innej niż w pozostałych państwach bałtyckich struktury handlu zagranicznego. Stosunkowo duży udział w litewskim eksporcie miały towary przetworzone, sprzedawane do krajów WNP, podczas gdy pozostałe państwa bałtyckie specjalizowały się raczej w reeksporcie rosyjskich surowców na zachód. W wyniku dewaluacji rosyjskiego rubla litewski eksport na wschód praktycznie się załamał.
Litewskie przedsiębiorstwa okazały się niedostatecznie przygotowane do nagłej zmiany rynków. Najbardziej dotknęło to małe, półlegalne wytwórnie, które produkowały wyłącznie na rynek rosyjski. Całkowicie stanął reeksport używanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta