Traktujcie nas jak ludzi
Wydawałoby się, że przyznanie paszportu genewskiego powinno cieszyć uchodźców. Jest jednak inaczej
Traktujcie nas jak ludzi
Uchodźca nr 8250, Manuel Achmetchanow z Groznego
FOT. MIROSŁAW KULEBA
MIROSŁAW KULEBA
Polska przyjęła na siebie międzynarodowe zobowiązania gwarantujące pomoc dla uchodźców zmuszonych do opuszczenia ojczystych krajów. Powody wyjazdów są różne, najczęściej wojny i prześladowania na tle politycznym, religijnym bądź narodowościowym. Efektem podjętych zobowiązań jest potok uchodźców szukających u nas schronienia i opieki.
Polska nie jest postrzegana jako raj dla azylantów, może dlatego w ciągu ostatnich siedmiu lat status uchodźcy otrzymało niespełna tysiąc osób. Okazuje się, że nawet ta znikoma liczba stanowi dla naszego państwa problem, którego nie potrafiono rozwiązać. Program realnej pomocy dla uchodźców istnieje tylko na papierze.
Upragniony status
Uzyskanie statusu uchodźcy związane jest z przyznaniem paszportu zwanego genewskim. Uprawnia on do opuszczenia ośrodka i zamieszkania w dowolnie wybranym miejscu, gwarantuje możliwość otrzymania opieki lekarskiej, podjęcia pracy bądź nauki. Pozwala także na opuszczenie Polski i udanie się do innych państw.
Obcokrajowcy, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta